Čo je les?

 

Les sú stromy vyššie ako 3m, ak rastú na ploche najmenej 100m2 ďalej ho tvoria kry, byliny, machorasty, huby, lišajníky. Spolu so živočíchmi tvoria zložitý prírodný útvar, v ktorom navzájom pôsobí množstvo rozličných organizmov. Ich špecifické spolupôsobenie má rozhodujúci význam pre udržanie ekologickej rovnováhy lesa ako jednotného celku.

Les predstavuje vyvážené klimaxové spoločenstvo, ktoré sa stále obnovuje a je  v dynamickej rovnováhe s abiotickým stanovišťom.

Ako všetko živé na Zemi, tak aj lesy prekonávajú svoj vývin. Všade vo voľnej prírode, kde človek priamo nezasiahne svojou činnosťou, by napokon vzikol les.

Lesy majú medzi ekosystémami nezastupiteľné miesto. V biosfére zaberajú najväčšiu rozlohu a komlexnosť ich štruktúry umožňuje maximálnu rozmanitosť foriem života. Lesy sú najrozšírenejší typ vegetácie na zemeguli. Sú najväčším producentom kyslíka, najvýznamnejším faktorom regulácie klímy a biotom živočíchov. Jeden hektár priemerného lesa v miernom pásme vyprodukuje za 1 rok približne 8 ton dreva, 3 tony lístia, 1 tonu plodov a 1 tonu koreňov.

Lesný ekosystém musí odolávať rozličným živým, neživým a ľudským faktorom. Zásah človeka bez dostatočných ekologických poznatkov môže spôsobiť poškodenie lesa a pri dlhšom negatívnom pôsobení až jeho zánik.

Les je prírodné bohatstvo a základná zložka životného prostredia.

Späť

Úvod


© Stacs 2004